Deko Havuz Olarak Web Sitemizden Görsel Alınmasına İzin Verilmemektedir.

Sauna Mı, Hamam Mı Kullanışlı? Ankara’da Hamam ve Sauna Yapan Firmalar Hangileri?

Sauna Mı, Hamam Mı Kullanışlı? Ankara'da Hamam Ve Sauna Yapan Firmalar Hangileri?

Sauna Mı, Hamam Mı Kullanışlı? Ankara'da Hamam Ve Sauna Yapan Firmalar Hangileri? Kış günlerinin kapıyı çalmasıyla birlikte binlerce vatandaş hem temizlenmek hem de sıcak suda uzun süre vakit geçirmek için arayışlara başladı. Sıcak suda temizlenmek ve vücut bakımını yapmak isteyenlerin karşısına ise binlerce seçenek çıkıyor. Bu seçeneklerin arasında en gözde olanlar ise sauna ve hamamlar…

Sauna ve hamam ise sık sık birbirine karıştırılıyor fakat ikisi de birbirinden ayrı teknik özelliklere sahip. Her ne kadar ikisinin de temelinde terleme ile vücuttan zararlı etkenleri atmak olsa bile yapıları birbirinden farklı. Bunun en basit örneği ise eski Türk kültüründen olan hamamın daha geniş, saunanın daha dar olmasıdır.

Hamam ve Saunanın Farkları Nelerdir?

Saunada sıcaklık hamama göre daha yüksektir. Bu yüzden vücuda etkisi daha hızlıdır fakat hamamcılar bunun yanlış olduğunu iddia eder. Hamamda vücut yavaş yavaş ısındığından dolayı metabolizma ağır bir şekilde hareketlenir. Sauna ise hızlı etki ettiğinden vücudu daha çabuk yorar.

Tüm bunların yanında kalp rahatsızlığı geçirmiş bireyler saunada rahatsız olurlar. Bunun temelinde yatan sebep ise buharın fazla, alanın dar olmasından kaynaklanır. Hamamlarda ise durum tam tersidir. Bu sebepten dolayı kalp rahatsızlığı olan insanlar daha çok hamamı tercih eder. Hamam ve saunanın birbirinden ayrılan bir diğer özelliği ise temizliktir.

Saunada temizlenmek isterseniz ve keselenirseniz; üzerinizdeki kirler havaya dağılır ve bakteri üretimine zemin oluşturur. Hamamda ise tüm alanlar mermer ile kaplı olduğundan su yardımıyla tüm bakteri ve mikroplar akıp gider.

Ankara’da Hamam ve Sauna Yapan Firmalar Hangileridir?

Birçok hastalığa tedavi olan sauna, geleneksel Finn hamamı olarak geçer. Hamamlar ise Türk kültürünün önemli bir parçası olup, Osmanlı İmparatorluğu zamanında yaşayan kadınların cilt ve vücutlarını güzelleştirmek için kullandıkları alanlardır. Ankara ilinde ise birçok hamam ve sauna bulunmaktadır. Ancak son dönemde insanlar artık evlerinin uygun bölgelerine özel hamam ve sauna yaptırmaktalar.

Ankara'da Hamam ve Sauna yapımı ve proje hizmeti veren firmaların başında gelen; Deko Havuz Hamam ve Sauna mimarlık gelmekte. Deko Havuz Yönetim Kurulu Başkanı  Ömer Mavili müşterilerine daha iyi hizmet vermek için sık sık kendilerini yenilemekte olduklarını aktardı.

Sauna Mı, Hamam Mı Kullanışlı Ankara'da Hamam ve Sauna Yapan Firmalar

Son dönemlerde dinlenmek, temizlenmek ya da doğal yollardan cilt bakımı yapmak isteyen birçok kişinin tercihi sauna ve hamamlar olmaya başladı. Terleme ile vücuttan toksin atılmasına sağlayan sauna ve hamam birçok farklı sebeple tercih edilmekle beraber genellikle aynı kefeye konuyor. Temelde hem sauna hem de hamam vücuttan zararlı maddelerin atılmasını ve kasların rahatlamasını sağlasa da ikisi arasında birçok farklılıklar vardır.

Vücudu terleterek zararlı toksinleri vücuttan atmak, kasları rahatlatmak ve dinlenmek, fiziksel ve ruhsal sağlama için kullanılan sauna ve hamam arasında en temel fark dereceleri ve terletme şekilleridir. Sauna kuru hava ile terleme sağlar. 90 derece ısı ve 15 neme sahip olan sauna kuru tava ile rahatlama sağlar. Hamam ise 40 45 derece sıcaklığa sahiptir. Bununla beraber hamamda %70 %80 civarında nem ve buhar bulunur. Hamamda ısı ve nem beraber yükselirken saunada ısı yüksek ne ise azdır. Temelde aynı işlevi gerçekleştirseler de toksin attırma biçimleri ise farklıdır.

Saunanın Avantajları Neler, Kimler Saunaya Girebilir?

Sıcaklığın fazla nemin az olduğu saunada kan dolaşımı hızlanır, kaslar rahatlar ve peeling sağlanır. Sağlıklı bir sauna için önce duş alınması gerekir. Bununla beraber saunaya ıslak girilmez. Mutlaka kurulanmak ve kuru vücut ile girmek gerekmektedir. Saunaya mayo işle girmek de doğru değildir. Emici havlu kullanılması gerekir. Saunaya girmeden önce cilde krem sürmek ise terlemeye engel olur. Astımı olan kişiler için tehlikeli olabilecek olan sauna aynı şekilde kalp ve damar hastaları tarafında da tercih edilmemelidir.

Hamamı Avantajları Neler, Hamam Kimler İçin Riskli Olur?

Terleme yolu ile toksin attıran bir diğer alternatif olan hamamlarda, birçok farklı terapi şekli bulunmaktadır. Sıcak göbektaşı kasların gevşemesini ve vücudun rahatlamasını sağlarken, yapılan kese işlemi ise tüm deriyi temizler ve kan dolaşımını hızlandırır. Birçok farklı terapi biçimi ile faydalı olan hamam akciğer hastalığı olanlar için ise yüksek nem ve buhar vermesi sebebi ile tehlikeli olmaktadır.

Leave a comment