Deko Havuz Olarak Web Sitemizden Görsel Alınmasına İzin Verilmemektedir.

Ankara’da Havuz Kültürü Git Gide Yaygınlaşıyor!

Ankara'da Havuz Kültürü Git Gide Yaygınlaşıyor! Koronavirüste Genel Tercih Kişisel Havuz Oldu…

Ankara’da havuz kültürü git gide yaygınlaşmaya devam ediyor. 2019 yılı Mart ayından itibaren Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs, birçok sektörü düşüşe uğratırken, birçok sektörün ise kalkınmasını sağladı. Bu sektörlerden biri de; havuz sektörü olarak dikkat çekiyor. Koronavirüs döneminde; Ankara halkının genel tercihi kişisel havuz oldu.

DekoHavuz Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Özkan tarafından alınan bilgilere göre; son 8 aylık dönem içerisinde Ankara’da kişisel havuz tercihinde %40’ı aşkın bir artış söz konusu. Koronavirüsten dolayı tatile çıkamayan Ankaralılar, kendi alanlarını tatil alanlarına çevirmek için; ilk iş olarak havuzdan başlıyor.

Kapalı ve açık alanlarda uygulanabilen havuzlar sayesinde; aktif yaşamın daha da sürdürülebilir bir hale getirildiğini anlatan DekoHavuz Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Özkan; bu sayede sokağa çıkma yasağının etkin olduğu günlerde dahi, insanların stresle başa çıkma aracı olarak kişisel havuzlara yöneldiğini vurguladı. Bu noktada; Ankara genelinde bu artışın, Türkiye geneline de sıçradığını ifade eden Özkan, özellikle deniz bulunan bölgelerde de insanların alışkanlıkları olan denize girememeleri sebebiyle, havuza yöneldiklerini söyledi.

Havuz Kültürü Yaygınlaşıyor. Son yıllarda Türkiye’de havuz kullanımı ve havuza olan talep artmaya başladı. Ankara Havuz kültürünün yaygınlaşmaya başlaması ile beraber havuz inşaatları da çeşitlendi ve artışa geçti. Birçok vatandaşın hayatının önemli bir parçası hatta ihtiyacı haline gelen havuz kültürünün yaygınlaşmaya başlaması ile üretiminde de değişiklikler meydana geldi.

Kişisel Havuz Lüks Olmaktan Çıktı Sektör Büyük İvme Kazandı

Son yıllarda tüm Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da havuz kullanımı artmaya başladı. Daha eski dönemlerde sadece belli bir gelir seviyesinin üzerindeki vatandaşlar için lüks olarak görülen havuzlar son dönemlerde birçok gelir seviyesinden insan için ihtiyaç haline gelmeye başladı. Özellikle Ankara gibi denize kıyısı olmayan illerde havuzlu sitelerden ev alma anlayışı yaygınlaşıyor.

Türkiye’de son yıllarda müstakil yapılanmanın yeniden artmaya başlaması ve site gibi toplu konutların da daha fazla rağbet görmeye başlaması ile beraber havuza olan ilgide arttı. Site tarzı konutlarda ya da müstakil evlerde havuz olması vatandaşlar için lüksten ziyade ihtiyaç haline gelmeye başladı. Önceki yıllarda insanlar için lüks olarak görülen ve birçok kişinin aklına bile gelmeyen havuz yaptırmak şimdi ise birçok ev için vazgeçilmez haline geldi. Yeni dönemde inşa edilen konutların büyük bir kısmında havuz önemli ayrıntılardan biri olmaya başladı. İnşa edilen konut tarzlarının yanı sıra özellikle İstanbul ve Ankara gibi kalabalık illerde sosyal tesislerin inşasının hız kazanması da havuza olan ilgiyi arttıran etmenler arasında yer aldı. Yeni dönemde inşa edilen sosyal tesis ve konutların çoğunda havuz ihtiyaç olarak görülmeye başladı.

Havuzlu Ev Projelerinin Satışı Hız Kazandı

Türkiye’de son dönemlerde havuza olan ilginin artması ile havuzlu ev projelerinin satışları da hız kazanmaya başladı. Birçok kişinin evlerinde görmek istediği ve ihtiyaç olarak değerlendirdiği havuz, konut projelerinin vazgeçilmezi haline geldi. Yaz aylarında birçok kişinin spor ya da eğlence amaçlı ihtiyaç duyduğu havuzların yapımı da hız kazandı. Uygun arazi olduğu durumlarda müteahhitlerin asla kaçırmadığı havuz yapımı, satış noktasında da kendini gösteriyor. İnsanlar özellikle Ankara’da havuzu ihtiyaç kategorisinde değerlendirip alacakları konutlarda havuz olup olmadığını değerlendiriyor. Havuzlu konut projelerinin satışı da bu sebeplerle büyük bir ivme kazanıyor.

Havuza olan ilginin artışı hem toplu konut alanları olan site tarzı projelerde hem de villa ya da müstakil evlerde ilgi görüyor. Taşınacakları toplu konutlarda havuz bulunmasına dikkat eden vatandaşlar aynı zamanda müstakil evlerde de kesinlikle havuz bulunmasını tercih ediyor.

Modern Yaşamın Sporu Yüzme Olmaya Başladı

Son dönemlerde havuz kültürünün yaygınlaşması ile ilgili temel sebep yaşam şartlarında ortaya çıkan değişikliklerle bağlantılı olarak ele alınıyor. Eski dönemlerde süs ya da gösteri havuzlarının daha yaygınken son dönemlerde olimpik havuz inşaatlarının artmaya başlamasının altındaki sebep olarak gelir seviyesinin yükselmesi ve modern yaşamda hareketsiz kalan insanların spor için yüzmeyi tercih etmesi yer alıyor.

Havuz İnşaları Artmaya Başladı, Olimpik Havuz Projeleri Yükselişte

Havuz kültürünün yaygınlaşması ile beraber havuz inşaatları da artmaya başladı. Modern yaşamın en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelmeye başlayan havuz projeleri de yükselişe geçti. İnşaat sektörünün son zamanlarda en çok yoğunlaştığı alanlardan biri havuz projeleri olmaya başladı. Havuz kültürü, havuz yapım çalışmalarına da hız kazandırdı.

Önceki senelerde inşaat sektörü havuz alanında genellikle süs havuzu ya da gösteri havuzu gibi projelere imza atarken, son dönemlerde yüzme sporunun popülerleşmesi ile beraber yüzme havuzlarının inşasında da artış yaşandı. Olimpik ve yarı olimpik havuz inşaatlarının artmasının yanı sıra açık ve kapalı birçok yüzme havuzu projesi yapılmaya devam ediyor. Özel konutlarda yoğunluklu şekilde inşa edilmeye başlayan havuzlar aynı zamanda her gruptan insanın yüzmesine imkan sağlayan şehirlerdeki spor tesislerine, okullara vb. birçok kuruma da inşa ediliyor.

Havuz Kullanımı Konusunda Bilinçli Olmak Önemli

Türkiye’de havuz sayısının artması ve yüzme sporunun yaygınlaşmaya başlamasının yanı sıra sektörün önde gelen isimleri havuz projelerindeki artışın tek başına yeterli olmadığını aynı zamanda insanların kültürel olarak yaygın hale gelen havuz kullanımı noktasında bilinçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Sosyal tesislerde, toplu konutlarda ya da spor salonlarında kullanıcı sayısının çok fazla olabildiği konusuna dikkat çeken uzman isimler bu noktada vatandaşların hijyenik kullanım için bilgilendirilmesi gerektiğine de dikkat çekiyor. Uzmanların bu konuda belirttikleri diğer ayrıntı ise havuz kültürünün yaygınlaşması ile beraber eski dönemlere göre havuz bakım ve denetlemelerinin de artmış olması.

Haber linki: https://haberlerankara.com/foto/5947494/ankarada-havuz-kulturu-git-gide-yayginlasiyor-koronaviruste-genel-tercih-kisisel-havuz-oldu

Leave a comment